Budynek też ma swoją historię. Najpierw , w trakcie budowy dziennik budowy, a zaraz po wzniesieniu budowli Książkę Obiektu Budowlanego , w której są zapisy dotyczące eksploatacji.
Każdy właSciciel , bądź Zarządca Nieruchomości , budynku ,zoobowiązany jest prowadzić KOB.
Główne zapisy w książce to: przeprowadzone badania i kontrole stanu technicznego remontów i przebudowy, w okresie użytkowania obiektu budowlanego.
http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 lipca 2003 r. , sporządzone na podstawie art 64 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo Budowlane i weszło w życie z dniem 11 lipca 2003 roku. Artykuł 60 mówi , iż inwestor oddając do uzytkowania obiekt budowlany, przekazuje właścicielowi bądź Zarządcy Nieruchomości dokumentację budowy i dokumenty powykonawcze. Pzrekazać koniecznie należy również inne dokumenty takie jak instrukcje obsługi eksploatacji , gwaracje i pozostałe.
Właściciel lub Zarządca zoobowiązany jest przechowywać takie dokumenty przez okres instnienia obiektu , , dokumenty o których mowa w art 60 i opracowania projektowe i dokumenty techniczne robót budowlanych w toku użytkowania.
Dokładne wytyczne jak ma wyglądać KOB zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku .Książka musi być założona w dniu przekazania obiektu i systematycznie prowadzona przez cały okres użytkowania.
Strony muszą być ponumerowane i zabezpieczone przed usunięciem lub podmianą. Jeżeli książka obiektu budowlanego jest zapełniona należy założyć nową. Ważną informacją jest to, iż dla każdego budynku musi być odrębna książka , nawet jeśli wspólnota mieszkaniowa obejmuje kilka budynków.
http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz