Uchwały podejmuje się na zebraniu albo w drodze indywidualnego zbierania głosów. Może być i tak, że właściciele podejmą uchwałę, oddając głosy częściowo w jeden i częściowo drugi sposób. W tzw. dużej wspólnocie (powyżej siedmiu lokali) decyduje większość głosów (musi ich być ponad 50 proc.).
Właściciele głosują udziałami. Im wyższy udział w nieruchomości wspólnej, tym więcej głosów ma dany właściciel. O wysokości swojego udziału można się dowiedzieć z umowy notarialnej sprzedaży lokalu oraz z księgi wieczystej. Im większą powierzchnię ma lokal, tym większą liczbą udziałów dysponuje właściciel. Może się zdarzyć, że frekwencja na zebraniu zawiodła i podjęcie uchwały nie było możliwe.
Zarząd może brakujące głosy uzyskać w trybie ich indywidualnego zbierania. Chodzi się wtedy od lokalu do lokalu i zbiera podpisy od właścicieli lub dostarcza im się projekt uchwały z prośbą o zwrot z oddanym głosem za lub przeciw. W ten sposób można nie tylko zbierać brakujące głosy, ale także podejmować uchwały.
Zarząd ma obowiązek ponadto powiadomić wszystkich właścicieli o podjętych uchwałach. Jest to niezwykle ważne, ponieważ od chwili uzyskania tej informacji każdy właściciel ma sześć tygodni na ewentualne zaskarżenie uchwały do sądu. Jeżeli została podjęta na zebraniu, a prawidłowo powiadomiony właściciel nie był na nim obecny, termin na zaskarżenie uchwały biegnie od daty zebrania.
Od zasady, że głosuje się udziałami, są wyjątki. W wielu wspólnotach mieszkaniowych dominuje jeden właściciel, głównie w tych‚ które powstały w dawnych budynkach komunalnych oraz wybudowanych przez dewelopera. Coraz częściej też takim dominującym właścicielem jest osoba, której udało się odzyskać część budynku odebranego jej rodzinie po wojnie.
Właściciel, który ma przewagę, potrafi narzucać swoją wolę innym. Ma jednocześnie większość udziałów w nieruchomości wspólnej, a to oznacza‚ że może przegłosować każdą uchwałę. W takim wypadku przepis przewiduje, że właściciele posiadający co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej mogą zmienić tryb głosowania w danej sprawie i zadecydować, że każdemu z właścicieli przysługuje tylko jeden głos.
Zasadę: jeden właściciel – jeden głos, można wprowadzić, gdy do jednego właściciela należy większość udziałów w nieruchomości wspólnej lub jeśli suma udziałów nie jest równa jeden (albo też zachodzą obie te sytuacje), lub jeżeli właściciele podjęli uchwałę (według wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej), że w określonej sprawie na każdego właściciela będzie przypadał jeden głos lub gdy wynika to z umowy.
Opublikowano przez Doradcy rynku Nieruchomośći,zarządcy ,rzeczoznawcy majątkowi
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz