http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/

czwartek, 25 lutego 2016

Wycinka drzew bez zezwolenia

Wycinka drzew bez zezwolenia

Wymogu uzyskania zezwolenia na wycięcie nie stosuje się między innymi do drzew i krzewów:
  • owocowych (z wyłączeniem rosnących na terenie wpisanym do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody – na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową);
  • rosnących na plantacjach;
  • których wiek nie przekracza dziesięciu lat;
  • usuwanych na podstawie decyzji administracyjnych dotyczących ochrony przeciwpowodziowej, bezpieczeństwa ruchu kolejowego i lotniczego oraz utrzymania urządzeń melioracji wodnych;
  • rosnących w lasach – regulacje dotyczące możliwości wycinki tego typu obiektów zostały uregulowane w ustawie z 28 września 1991 r. o lasach (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435);


http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/

#

poniedziałek, 22 lutego 2016

Czynności geodety przy ustalaniu przebiegu granic cd......http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/

Dokumentacja rozgraniczenia nieruchomości obejmuje:

-postanowienie właściwego organu o wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego
-upoważnienie geodety do przeprowadzenia czynności ustalenia przebiegu granic

-zgłoszenie pracy geodezyjnej do ośrodka dokumentacji

-dowody doręczenia stronom wezwań do stawienia się na gruncie

-pisemne pełnomocnictwo udzielone przez strony

-dokumenty dotyczące przebiegu granic,wydane przez ośrodek dokumentacji oraz uzyskane z innych źródeł
-protokół graniczny lub akt ugody

-opinię geodety dotyczącą przebiegu granic,jeżeli ich przebieg nie może być ustalony w postępowaniu administracyjnym


-ostateczną decyzję właściwego organu o rozgraniczeniu nieruchomości lub umorzeniu postępowania
#http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/

piątek, 19 lutego 2016

Czynności geodety przy ustalaniu przebiegu granic.http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/


-zgłaszanie pracy geodezyjnej w ośrodku dokumentacji
-uzyskanie informacji z dokumentów uzyskanych z zasobu geodezyjnego państwowego i kartograficznego oraz znajdujących się w księgach wieczystych, a także uzyskanych od strony
-sporządzanie szkicu zawierającego informację o przebiegu granic ,uzyskane w wyniku wczesniej wykonywanych pomiarów
-określenie terminu rozpoczęcia ustalenia przebiegu granic
-wystawienie zawiadomień do stawiennictwa na gruncie
Po zebraniu wszystkich dokumentów geodeta wzywa strony na rozprawę, oczywiście z 7 dniowym wyprzedzenie terminu. Niestawiennictwo nieusprawiedliwione nie wstrzymuje geodety od czynności. W przypadku usprawiedliwienia można wstrzymać czynności na okres 1 miesiąca bądź wyznaczyć pełnomocnika.
Z czynności ustalenia przebiegu granic sporządza się protokół graniczny lub akt ugody.
W trakcie ustalania przebiegu granic na gruncie geodeta wykonuje następujące czynności:
-sprawdza obecność i ustala tożsamość stron
-przyjmuje pełnomocnictwa udzielane przez strony
-sporządza protokół graniczny
-wykonuje pomiar granicy

W razie sporu ,co do przebiegu granicy geodeta nakłania strony do zawarcia umowy.
Geodeta sporządza akt ugody , który należy sporządzić oddzielnie dla każdej linii granicznej, która była sporna.
Akt powinien zawierać:
-opis ustępstw
-szczegółowy opis granicy uznanej za obowiązującą po podpisaniu aktu ugody.
-informację , iż ugoda posiada moc ugody sądowej.
Całą dokumentację należy przekazać władzom samorządowym.


#

czwartek, 18 lutego 2016

Udostępnienie dokumentów wspólnoty mieszkaniowej http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/

Wielu wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom problemy sprawia kontrolowanie ich działalności przez właścicieli lokali, w tym zakres i sposób udostępnienia im dokumentów wspólnoty.

Wgląd do dokumentów wspólnoty mieszkaniowej

Zgodnie z art. 29 ust 3 ustawy o własności, lokali właścicielom lokali przysługuje prawo kontroli działalności zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Bezsprzecznie zawiera się w nim prawo wglądu do dokumentów WM, w tym do dokumentów finansowych, gdyż w innym wypadku sprawowanie kontroli nie byłoby możliwe. Właściciel, oprócz faktycznego wglądu w dokumenty wspólnoty, może też żądać ich kopii.
To zupełnie zrozumiałe, ponieważ trudno sobie wyobrazić, aby właściciel zapamiętał szczegółowo wszystkie interesujące go informacje zawarte w dokumentach. Trudno też od niego żądać znajomości wszystkich zagadnień, którym są poświęcone, a gdy je skseruje, będzie mógł zasięgnąć opinii osób trzecich, np. prawnika czy księgowego, na temat ich poprawności czy zagadnień z nich wynikających.
Zwróćmy uwagę, że rozwój techniki powoduje, że kopiowanie dokumentów na różnego rodzaju nośniki jest tanie i proste, zatem w naturalny sposób zastąpiło sporządzanie notatek z udostępnianych dokumentów do wglądu.
Zarząd ma obowiązek umożliwienia właścicielom lokali sprawowania kontroli działalności zarządu, a właściciel lokalu powinien decydować, czy w tym celu wystarczy mu pokazanie dokumentów, wykonanie kserokopii, umożliwienie mu sporządzenia ich fotokopii czy też zeskanowanie. Opublikowane Adninistrator.
W praktyce , niestety zdarza się tak , że kilku właścicieli przychodzi do biura prosząc o kserokopie faktur. Oczywiście nie ma żadnego problemu z udostępnianiem dokumentów, kopiowaniem 
#
na nośniki , ale kserowanie kilkanaście razy tego samego , to już wydatek administratora ,bądź zarządcy .

#http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/#


poniedziałek, 15 lutego 2016

PRAWO GEODEZYJNE I KARTOGRAFICZNE ,USTALENIE PRZEBIEGU GRANIC NIERUCHOMOŚCI http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/

PRAWO GEODEZYJNE I KARTOGRAFICZNE ,USTALENIE PRZEBIEGU GRANIC NIERUCHOMOŚCI

Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalanie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów.
Rozgraniczeniu podlegają, w miarę potrzeby,wszystkie albo niektóre granice określonej nieruchomości z przyległymi nieruchomościami lub innymi gruntami. Rozgraniczenia nieruchomości dokonują wójtowie(burmistrzowie,prezydenci miast)oraz , w wypadkach określonych w ustawie sądy.
Art 29 ustawy z dnia 17 maja1989 roku prawo geodezyjne i kartograficzne)
Czynności ustalania przebiegu granic wykonuje geodeta upoważniony przez wójta(burmistrza, prezydenta miasta)

Przy ustalaniu przebiegu granic bierze się pod uwagę znaki i ślady graniczne,mapy i inne dokumenty oraz punkty osnowy geodezyjnej. Jeżeli jest brak danych,o których mowa powyżej,lub są one niewystarczające albo sprzeczne,ustala się przebieg granicy na podstawie zgodnego oświadczenia stron lub jednej strony,gdy druga strona w toku postępowania oświadczenia nie składa i nie kwestionuje przebiegu granicy. W razie sporu, co do przebiegu linii granicznych,geodeta nakłania strony do zawarcia ugody.

Ugoda zawarta przed geodetą posiada moc ugody sądowej !

Właściciel garażu też ma głos

Właściciel garażu też ma głos | Administrator24.info - portal dla Zarządców Nieruchomości

Usprawnienie funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych to główny czynnik wprowadzonych zmian w ustawie o własności lokali. W sierpniu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja, której celem było zwiększenie realnych uprawnień właścicieli miejsc garażowych we wspólnotach mieszkaniowych.

Przed wejściem w życie nowelizacji wiele wspólnot mieszkaniowych spotykało się z problemem przegłosowania uchwał. Było to spowodowane faktem, że prawo głosu w przypadku właścicieli miejsc w wyodrębnionej hali garażowej przysługiwało właścicielom niepodzielnie, a to oznacza, że powinni oni prezentować jedno wspólne stanowisko. W praktyce zazwyczaj było to niewykonalne, bo często im większa wspólnota, tym trudniej o jednomyślne decyzje.
- Szczególnie widoczny problem pojawiał się w przypadku wspólnot, w których występuje lokal garażowy, którego udział w nieruchomości wspólnej często przekraczał 30%, a duża liczba współwłaścicieli (od kilkunastu do kilkuset) nie ułatwiała sprawy – podkreśla Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus. - W praktyce tacy współwłaściciele byli wykluczeni z głosowania w związku z brakiem jednomyślnego stanowiska, a ponadto często paraliżowali działania wspólnoty, która w związku z brakiem większości głosów nie była w stanie pojąć uchwał – dodaje Łubiński.
Dlatego też wprowadzenie zmian było konieczne. Miały one za zadanie zrównanie praw przysługujących właścicielom lokali oraz współwłaścicielom lokali w częściach ułamkowych, gdyż do tej pory ci drudzy nie mieli właściwie żadnych praw.
Wprowadzona nowelizacja zakłada, że członkowie wspólnoty będą głosowali udziałami. W praktyce oznacza to, że siła głosu będzie odpowiadała udziałowi z mieszkania oraz udziałowi z garażu.
***
Warto tu przypomnieć, że ubiegłoroczna nowelizacja Ustawy o własnosci lokali - chociaż uregulowała częściowo sprawy związane ze współwłaśnością hali garażowej - to jednak wzbudziła wiele kontrowersji i wywołała dyskusję również na łamach miesięcznika "Administrator" oraz na www.administrator24.info. Mecenas Bartłomiej Żukowski m.in. dowodził w swoich artykułach, że zapis w ustawie o współwłasności sprawi, że pojawią się problemy z wyegzekwowaniem należności za utrzymanie np. hali garażowej. Wystarczy, że jeden powiedzmy z dwóch współwłaścicieli miejsca garażowego, którego koszty ponoszą obaj, przestanie płacić, by powstała "dziura" w funduszu eksploatacyjnym. Drugi współwłaściciel bowiem zapłaci jedynie swoją część należności.
Zapraszamy do dyskusji na ten temat i wyrażania opinii na podstawie doświadczeń w stosowaniu tego zapisu znowelizowanej Ustawy.  

środa, 10 lutego 2016

https://www.google.pl/maps/place/Przyszkole+2,+%C5%81%C3%B3d%C5%BA/@51.7271999,19.4442113,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x471a34f75b9c9d9f:0x6241abe94f836409?hl=pl


#
https://www.google.pl/maps/place/Przyszkole+2,+%C5%81%C3%B3d%C5%BA/@51.7271999,19.4442113,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x471a34f75b9c9d9f:0x6241abe94f836409?hl=pl
https://www.google.pl/maps/place/Przyszkole+2,+%C5%81%C3%B3d%C5%BA/@51.7271999,19.4442113,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x471a34f75b9c9d9f:0x6241abe94f836409?hl=pl

Treści na poszczególnych stronach książki obiektu budowlanego http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/

Co wpisywać w książkę na poszczególnych stronach?
1 Tablica 1 , strona 2 – osoba upoważniona do dokonywania wpisu
Właściciel bądź zarządca nieruchomości samemu może dokonywać wpisów lub upoważnić do tego osobę do prowadzenia książki obiektu budowlanego. Upoważnienie powinno być dołączone do dokumentacji.
2.Tablica 2, strona 3 – dane identyfikacyjne obiektu
Obiekt powinien nosić taką samą nazwę jak przy składaniu pozwolenia na budowę . A funkcje obiektu przykładowe to : mieszkalna, usługowa, mieszkalna -usługowa,biurowa, mieszkalna biurowa,hotelowa, gastronomiczna.
3.Tablica3 ,strona 4,5-spis dokumentacji
Dokumenty należy starannie przechowywać w oddzielnych teczkach ,oczywiście te wymienione i ponumerowane, a wolnych rubrykach wpisujemy inne ważne dokumenty związane z obiektem
4Tablica 4,strona 6- dane techniczne charakteryzujące obiekt
wpisujemy dane techniczne czyli: ile kondygnacji, systemy konstrukcji , materiały użyte do poszczególnych elementów, urządzenia techniczne,powierzchnie,ilości lokali.
5Tabela 5,str 7 plan sytuacyjny obiektu
Na rysunek należy nanieść obiekt z zaznaczonymi sieciami uzbrojenia,miejscami przyłaczenia oraz najbliższy hydrant, powinny być naniesione szamba, studnie.
6Tablica6 strona 8-21 wykaz protokołów okresowych kontroli stanu budynku technicznej
Prawo budowlane,ust.1 pkt1 art 62 – co najmniej jeden raz w roku
7.Tablica 7 strona 22-29 wykaz protokołów okresowych kontroli stanu technicznego i przydatności do użytkowania
#http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/
Kontrole przeprowadzone co 5 lat ta sama ustawa jak wyżej jednak art2
8.Tablica8 strona 30-32 wykaz opracowań technicznych dotyczących obiektu
Tutaj wpisujemy ekspertyzy , wszelkie badania,orzeczenia techniczne.
Strony 33-44 charakterystyka opracowań wpisów w tablicy 8 strony wcześniejsze ,zachowujemy kolejność opracowań
9Tablica 9,strona -wykaz protokołów odbioru robót remontowych
Rubryka pierwsza powinna zawierać nr pozwolenia na budowę , obecnie dane zgłoszenia , podstawa realizacji
Tablica10 strony 71-73 wykaz protokołów awarii i katastrof
Zapisujemy w przypadku katastrofy budowlanej, uszkodzeń
elementów wbudowanych,awarii urządzeń związanych z budynkiem .Podstawą wpisu jest kontrola komisji powołanej przez nadzór budowlany (jeśli to katastrofa) lub komisji zwołanej przez właściciela budynku bądź zarządcę nieruchomości.
Tablica 11 strona 74 wykaz pozwoleń na zmianę sposobu użytkowania
Prawo budowlane odnosi się do zmian sposobu użytkowania obiektu art 32 i art 71
#http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/ #http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/
Osoba prowadząca kontrolę okresową budynku powinna przed jej wykonaniem zapoznać się z protokołami wcześniejszymi.



Książka obiektu budowlane powinna być założona w dniu przekazania obiektu do użytkowania i systematycznie prowadzona przez okres jego użytkowania .Książka obiektu służy do regularnego dokumentowania wszystkich czynności i decyzji mających znaczenie dla utrzymania stanu technicznego obiektu budowlanego.

wtorek, 9 lutego 2016

Większość środków z MdM wykorzystana

Większość środków z MdM wykorzystana: Do BGK w styczniu wpłynęło 3.927 wniosków o dofinansowanie zakupu mieszkania w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” na kwotę 103 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

piątek, 5 lutego 2016

Mieszkanie dla Młodych - zysk dla budżetu państwa # http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/

Z MdM-u skorzystało ponad 40 000 osób. Z państwowej kasy na ten cel wyłożono przeszło miliard złotych, a niemal trzykrotnie więcej do niej wróciło w postaci VAT-u, PIT-u czy CIT-u.
MdM działa już dwa lata. W tym czasie budżet dopłacił do kredytów 1045 mln zł. Dużo? Zapewne. Ale to pieniądze, które wracają do państwowej kasy z olbrzymią nawiązką. Łatwo wyliczyć (co uczynił Lion's Bank), że związane z zakupem lokalu przychody podatkowe wynoszą w sumie 2706 mln zł, czyli niemal trzykrotnie więcej. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że program dopłat do kredytów opłaca się fiskusowi - przez dwa lata budżet zarobił na nim ponad 1,6 mld zł.
A mimo to... Koniec MdM

1 zł dopłaty - 2,94 zł podatku

Z czego to wynika? Popatrzmy, z jakimi podatkami wiąże się kupno mieszkania na kredyt przez osobę fizyczną.

"Od razu trzeba zaznaczyć, że - co prawda - w programie MdM kupować można także domy jednorodzinne, ale ich liczba jest na tyle niewielka, że do szacunków przyjęto, że statystyczną nieruchomością kupioną na kredyt z dopłatą jest mieszkanie. Dane udostępniane przez ministerstwo mówią ponadto, że taka modelowa nieruchomości miała 53,27 mkw., kosztowała 223 100 zł, a średnia dopłata wyniosła niecałe 25 000 zł" – szczegółowe dane podaje Bartosz Turek z Lion’s Bank.

Skarb Państwa najwięcej zarabia na mieszkaniu nowym. Bardzo istotnym elementem przychodów fiskusa jest w tym wypadku VAT (8%). W modelowym przypadku daje on 16 500 zł. Deweloper natomiast płaci od niego podatek dochodowy na poziomie 19%. A 19% od ceny netto lokalu to kolejne 39 200 zł.

Oczywiście, deweloper po sprzedaży lokalu nie będzie musiał całej tej kwoty podatku płacić samodzielnie. W swojej działalności korzysta przecież z usług wielu firm (np. projektantów, budowlańców, dostawców materiałów). Koszty dewelopera są jednak przychodami jego pracowników, dostawców, wykonawców i usługodawców, którzy również płacą podatki czy składki na ZUS. Dla uproszczenia można więc założyć, że na konto fiskusa i tak wpłynie kwota podatku dochodowego w wysokości 19% ceny netto sprzedaży mieszkania.

To dopiero początek wyliczenia, a już wpływy do budżetu są dwukrotnie wyższe niż wysokość dopłaty. Co jeszcze? W związku z koniecznością zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania z dopłatą, bank rozpozna zyski i będziemy mieć do czynienia z kolejnym podatkiem.
http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/
Fiskus pobierze również podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC), za ustanowienie hipoteki w symbolicznej kwocie 19 zł. Poza tym kosztem kredytu są także wszelkie prowizje, opłaty za wycenę, inspekcje, ubezpieczenie pomostowe czy niskiego wkładu oraz opłaty za prowadzenie innych produktów bankowych wymaganych przez bank.

"Zachowawczo można przyjąć, że będą one wynosić 1% pożyczanej kwoty, choć w praktyce może to być kilkukrotnie więcej. Na koniec zostaje kwestia rat samego kredytu. Odsetki od 25-letniego kredytu zaciągniętego na 80% wartości modelowej nieruchomości (średnia dla MdM według danych BGK) przy założeniu, że bank zarobi na kredycie faktycznie tylko 1% (dane NBP), oznaczają 23 300 zł zysku do opodatkowania" – podaje ekspert.

To nadal nie koniec! Nie zapominajmy bowiem o taksie notarialnej, obarczonej 23-procentową stawką podatku od towarów i usług. Od samej kwoty netto fiskus otrzyma zaś podatek dochodowy. Nie całą tę kwotę zapłaci notariusz, ale jego koszty są przychodami opodatkowanymi przez jego dostawców i pracowników, więc można przyjąć, że fiskus dostanie przy tej okazji następne 19% od kwoty netto.

Ten sam mechanizm działa w przypadku kosztów wykończenia i wyposażenia. Te pierwsze ostrożnie można obarczyć 8-procentową stawką VAT (choć w cenie materiałów kupionych samodzielnie kryje się 23-procentowy VAT), a drugie - stawką podstawową. Poza tym uznano, że na wykończenie mieszkania przeznaczonych będzie 500 zł w przeliczeniu na mkw., co jest raczej niezbędnym minimum niż kosztem wykończenia w wysokim standardzie. Na wyposażenie niespełna 54-metrowego mieszkania kwota 15 000 zł jest zdecydowanie zbyt małą.
http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/
"Tak sporządzone szacunki sugerują, że przy zakupie w programie MdM modelowego mieszkania o wartości 223 100 zł fiskus może liczyć na przychody podatkowe w kwocie 73 200 zł, przy czym przeciętna dopłata do kredytu w MdM wynosi 24 900 zł" – wyjaśnia Bartosz Turek.

Zwraca on także uwagę, że szacunki te całkowicie ignorują istnienie szarej strefy oraz zmiany wartości pieniądza w czasie. Należy jednak podkreślić, że część przychodów fiskus może znaleźć na swoim koncie, zanim jeszcze na koncie dewelopera pojawi się dopłata z programu MdM. Zgodnie z ustawą, ona jest bowiem wypłacana jako ostatnia transza.

A rynek wtórny?

Jak wygląda sytuacja z kupionym z dopłatą mieszkaniem używanym? Od września 2015 roku jest to możliwe i rozwiązanie to spotkało się z dużym zainteresowaniem - sięgnęło po nie ok. 6600 z 42 000 dotychczasowych beneficjentów.
Przy sprzedaży używanego M fiskus nie może liczyć na 8% VAT-u, ale za to uzyska 2% jego wartości w postaci podatku PCC. Ostrzożnie można uznać, że w przypadku modelowego lokalu z rynku wtórnego koszty wykończenia i wyposażenia są o połowę niższe niż w przypadku nowego lokum. Czy na pewno? No właśnie. Generalny remont jest raczej droższy niż dojście ze stanu deweloperskiego do stanu pod klucz.

Przy kupnie używanego lokalu często korzysta się z usług pośrednika. Mininalna stawka na tę usługę to 2% (plus 23% VAT) i tylko od jednej strony transakcji. Łącznie w przypadku mieszkania z rynku wtórnego fiskus może więc spodziewać się przychodu w wysokości 17 900 zł. To zdecydowanie mniej niż średnia kwota dotacji z programu MdM. Takie szacunki są jednak nie do końca wiarygodne.

Część sprzedających nieruchomości robi to po to, aby pozwolić sobie na kupno większego M. Wystarczy zatem, aby co drugi zbywca faktycznie to uczynił i już może się okazać, że przychody z dofinansowania jednego modelowego mieszkania używanego pozwalają na uzyskanie kwoty przynajmniej dwa czy trzy razy wyższej niż koszt dofinansowania.
źródło: housemarket.pl



wtorek, 2 lutego 2016

Nie będzie dodatkowych pieniędzy na MdM # http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/

Nie będzie dodatkowych pieniędzy na MdM: Wobec realnej groźby szybkiego wyczerpania środków przeznaczonych na program Mieszkanie dla Młodych w 2016 r. posłowie opozycji (PO) złożyli wniosek o zaplanowanie w tegorocznym budżecie dodatkowych ś...

http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/

Wobec realnej groźby szybkiego wyczerpania środków przeznaczonych na program Mieszkanie dla Młodych w 2016 r. posłowie opozycji (PO) złożyli wniosek o zaplanowanie w tegorocznym budżecie dodatkowych środków na ten cel. W grę wchodzić miałaby kwota aż 800 mln zł.Komisja finansów publicznych, która rozpatrywała zgłoszone poprawki do budżetu, oczywiście negatywnie zaopiniowała tę propozycję. Nikt chyba nie łudzi się, że obecny rząd będzie godził się na kosztowne zmiany w programie, którego nie zamierza kontynuować po 2018 r. Tym bardziej iż zapowiada on wsparcie mieszkalnictwa innymi formami. Akcent z dotowania zakupu mieszkań na własność przesunięty ma być w kierunku tanich mieszkań na wynajem oraz oszczędnościowych kas budowlanych. Niestety program dotyczący sektora nieruchomości jest dopiero opracowywany i ma zostać zaprezentowany przed końcem roku.Co to oznacza dla rynku nieruchomości? Otóż najprawdopodobniej szybkie wyczerpanie puli przeznaczonej na 2016 r. Po wrześniowych poprawkach, umożliwiających zakup mieszkań na rynku wtórnym i znacząco zwiększającym wielkość dopłat rodzinom wielodzietnym program zdecydowanie zyskał na popularności. W kolejnych miesiącach bite były kolejne rekordy w liczbie składanych wniosków. W grudniu 2015 r. do BGK wpłynęło aż 6553 wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w ramach MdM na kwotę 172,05 mln zł. Wyczerpanie puli przeznaczonej na 2016 r. bynajmniej nie oznacza zamrożenia programu. Będzie można wciąż kupić mieszkanie, ale takie, jakiego termin zakończenia przewidziany jest dopiero na 2017, bądź 2018 r. W ten sposób będzie można bowiem zaczerpnąć z puli przewidzianej na kolejne lata. Stanie się tak, gdyż konstrukcja programu przewiduje wypłacanie dofinansowania na samym końcu transakcji. Oznaczać to będzie, iż tak naprawdę w grze pozostanie wyłącznie rynek pierwotny, tak jak miało to miejsce przed wrześniem.
http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/