http://zarzadzanie-ksiegowosc-bj.pl/

poniedziałek, 15 lutego 2016

Właściciel garażu też ma głos

Właściciel garażu też ma głos | Administrator24.info - portal dla Zarządców Nieruchomości

Usprawnienie funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych to główny czynnik wprowadzonych zmian w ustawie o własności lokali. W sierpniu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja, której celem było zwiększenie realnych uprawnień właścicieli miejsc garażowych we wspólnotach mieszkaniowych.

Przed wejściem w życie nowelizacji wiele wspólnot mieszkaniowych spotykało się z problemem przegłosowania uchwał. Było to spowodowane faktem, że prawo głosu w przypadku właścicieli miejsc w wyodrębnionej hali garażowej przysługiwało właścicielom niepodzielnie, a to oznacza, że powinni oni prezentować jedno wspólne stanowisko. W praktyce zazwyczaj było to niewykonalne, bo często im większa wspólnota, tym trudniej o jednomyślne decyzje.
- Szczególnie widoczny problem pojawiał się w przypadku wspólnot, w których występuje lokal garażowy, którego udział w nieruchomości wspólnej często przekraczał 30%, a duża liczba współwłaścicieli (od kilkunastu do kilkuset) nie ułatwiała sprawy – podkreśla Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus. - W praktyce tacy współwłaściciele byli wykluczeni z głosowania w związku z brakiem jednomyślnego stanowiska, a ponadto często paraliżowali działania wspólnoty, która w związku z brakiem większości głosów nie była w stanie pojąć uchwał – dodaje Łubiński.
Dlatego też wprowadzenie zmian było konieczne. Miały one za zadanie zrównanie praw przysługujących właścicielom lokali oraz współwłaścicielom lokali w częściach ułamkowych, gdyż do tej pory ci drudzy nie mieli właściwie żadnych praw.
Wprowadzona nowelizacja zakłada, że członkowie wspólnoty będą głosowali udziałami. W praktyce oznacza to, że siła głosu będzie odpowiadała udziałowi z mieszkania oraz udziałowi z garażu.
***
Warto tu przypomnieć, że ubiegłoroczna nowelizacja Ustawy o własnosci lokali - chociaż uregulowała częściowo sprawy związane ze współwłaśnością hali garażowej - to jednak wzbudziła wiele kontrowersji i wywołała dyskusję również na łamach miesięcznika "Administrator" oraz na www.administrator24.info. Mecenas Bartłomiej Żukowski m.in. dowodził w swoich artykułach, że zapis w ustawie o współwłasności sprawi, że pojawią się problemy z wyegzekwowaniem należności za utrzymanie np. hali garażowej. Wystarczy, że jeden powiedzmy z dwóch współwłaścicieli miejsca garażowego, którego koszty ponoszą obaj, przestanie płacić, by powstała "dziura" w funduszu eksploatacyjnym. Drugi współwłaściciel bowiem zapłaci jedynie swoją część należności.
Zapraszamy do dyskusji na ten temat i wyrażania opinii na podstawie doświadczeń w stosowaniu tego zapisu znowelizowanej Ustawy.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz